Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE354046ESR751-535015

Vestre Ringgade 202, 1 th

8000 Aarhus C
Aarhus Århus Markjorder, 117mz (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1948

Areal

Beboelsesareal85 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C. Den 1. maj 2017 fandt den seneste handel sted, da North&South Properties ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 2,46 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,74 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,83 mio. kr.

Fakta om Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C

Ejerlejligheden er beliggende på Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 85 m², hvoraf 75 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.619 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2017, hvor værdiansættelsen var 2,46 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor North&South Properties ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 29.047 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,74 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,83 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af North&South Properties ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Carolina von Essen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 11,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Carolina von Essen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Carolina von Essen i alt seks ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

North&South Properties ApS ejer Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C.

Den primære bygning blev opført i 1948 på Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C.

Prisen var 2,46 mio. kr., da Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2017.

2,74 mio. kr. er vurdering på Vestre Ringgade 202, 1. th, 8000 Aarhus C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis