Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE353577ESR751-534779

Vestre Ringgade 172, 2 th

8000 Aarhus C
Aarhus Århus Markjorder, 117le (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1949

Areal

Beboelsesareal67 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C. Den seneste handel fandt sted den 5. november 2010, hvor LH HOLDING HJØRRING ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,64 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,36 mio. kr.

Fakta om Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C

Ejerlejligheden er beliggende på Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 67 m², mens det tinglyste areal udgør 59 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 3.822 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 5. november 2010, hvor værdiansættelsen var 1,64 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor LH HOLDING HJØRRING ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 24.611 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,36 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af LH HOLDING HJØRRING ApS, der primært beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Bente Høltzermann er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 6,39 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bente Høltzermann, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Bente Høltzermann i alt fire ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

LH HOLDING HJØRRING ApS ejer Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C.

Den primære bygning blev bygget i 1949 på Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C.

Prisen var 1,64 mio. kr., da Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2010.

2,04 mio. kr. er vurdering på Vestre Ringgade 172, 2. th, 8000 Aarhus C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis