Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C. Se lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C findes lejligheden. Den 28. april 2022 fandt den seneste handel sted, da MTTP Holding ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 2,4 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,31 mio. kr.
Fakta om Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C
Ejerlejligheden er placeret på Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 71 m², hvoraf 65 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 3 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.638 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 28. april 2022, hvor værdiansættelsen var 2,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor MTTP Holding ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 33.802 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,31 mio. kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af MTTP Holding ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Per Laustsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 55,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt ti ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 7,46 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Per Laustsen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Per Laustsen i alt 39 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
MTTP Holding ApS ejer Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C.
Den primære bygning blev opført i 1948 på Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C.
Prisen var 2,4 mio. kr., da Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2022.
2,13 mio. kr. er vurdering på Vestre Ringgade 158, 3. tv, 8000 Aarhus C.