Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE736506ESR561-267642

Vestre Dokkaj 1

6700 Esbjerg
Esbjerg Esbjerg Bygrunde, 1207m (Byzone) Lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1982

Areal

Bygningsareal4.633 m²
Erhvervsareal4.320 m²
Areal af kælder60 m²

Få alle informationer om Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg finder du ejendommen. Den 22. maj 2013 fandt den seneste transaktion sted, da ESVAGT A/S sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 15,5 mio. kr.

Fakta om Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg

Industriejendommen er beliggende på Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 4.633 m² udgjort af to erhvervsenheder.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 4 etager. Der er derudover en udnyttet kælder på 60 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommen anvendes primært til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 15,5 mio. kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 22. maj 2013. Det giver en kvadratmeterpris på 3.345 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 14,4 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af ESVAGT A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med drift af bugserings-, bjærgnings- og redningsvæsen mv., mens ERRV Holdings ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 6,68 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kristian Ole Jakobsen, der også opererer som administrerende direktør.

Ofte stillede spørgsmål

ESVAGT A/S ejer Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg.

Den primære bygning blev opført i 1982 på Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg.

Prisen var 15,5 mio. kr., da Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg senest blev handlet i 2013.

14,4 mio. kr. er vurdering på Vestre Dokkaj 1, 6700 Esbjerg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis