Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3350207ESR846-002480

Vestergade 59

9510 Arden
Mariagerfjord Hesselholt By, St. Arden, 3av (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1931
Bebyggelsesprocent15%

Areal

Grundareal831 m²
Bygningsareal74 m²
Beboelsesareal122 m²
Areal af udnyttet tagetage48 m²

Få alle oplysninger om Vestergade 59, 9510 Arden på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Vestergade 59, 9510 Arden. I 1931 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 74 m² på en 831 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 1. august 2004, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 710.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 362.000 kr.

Fakta om Vestergade 59, 9510 Arden

Villaen er placeret på Vestergade 59, 9510 Arden og har et samlet bygningsareal á 74 m². Hovedbygningen er opført i 1931 og ligger på en 831 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 122 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 48 m². Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 7.541 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. august 2004, hvor værdiansættelsen på villaen var 710.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 5.819 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 362.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Vestergade 59, 9510 Arden.

Enhedens BBR-areal er 122 m² på Vestergade 59, 9510 Arden.

Den primære bygning blev bygget i 1931 på Vestergade 59, 9510 Arden.

Prisen var 710.000 kr., da Vestergade 59, 9510 Arden senest blev handlet i 2004.

1,15 mio. kr. er vurdering på Vestergade 59, 9510 Arden.

Prøv gratis

Prøv gratis