Resights giver dig alle informationer om huset på Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund. Se husets seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund kan du finde huset. Huset har et bygningsareal á 149 m² og blev opført i 1962 på en 700 m² stor grund. Den 1. maj 2026 fandt den seneste handel sted, da Boligselskabet ApS erhvervede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 1,19 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 541.000 kr.
Fakta om Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund
Rækkehuset er placeret på Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund og har et samlet bygningsareal á 149 m². Den primære bygning, der er opført i 1962, blev senest moderniseret i 2001 og er lokaliseret på en 700 m² stor grund. Huset fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 133 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Husets primære bygning er bygget i ét plan. Ser man på rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Hovedbygningen fik senest i 2026 tildelt et energimærke D. Den primære anvendelse af huset er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.524 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2026, hvor værdiansættelsen af huset var 1,19 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Boligselskabet ApS købte huset af K OG J VVS ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 7.861 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 541.000 kr.
Ejerinfo
Huset er officielt ejet af Boligselskabet ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Rune Borch Bugenhagen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer huset igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til rækkehuset er der to led. Den officielle ejer har i alt seks ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Pierre Benjamin Lybecker Vendelboe, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Rune Borch Bugenhagen i alt ti ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Boligselskabet ApS ejer Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund.
Enhedens BBR-areal er 133 m² på Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund.
Den primære bygning blev opført i 1962 på Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund.
Prisen var 1,19 mio. kr., da Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund senest blev handlet i 2026.
1,4 mio. kr. er vurdering på Ventemøllevej 14A, 4293 Dianalund.