Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE331913ESR615-200294

Vejlevej 68E

8700 Horsens
Horsens Torsted By, Torsted, 14hy (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2006

Areal

Erhvervsareal793 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Vejlevej 68E, 8700 Horsens. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Vejlevej 68E, 8700 Horsens. Den seneste handel fandt sted den 1. januar 2015, hvor KDG Udlejning ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 11,6 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,6 mio. kr.

Fakta om Vejlevej 68E, 8700 Horsens

Enheden er placeret på Vejlevej 68E, 8700 Horsens.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommen benyttes hovedsageligt til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 58.735 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 1. januar 2015, hvor værdiansættelsen var 11,6 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 14.712 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 5,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,6 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af KDG Udlejning ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Kim Christian Grønnerup er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 11 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kim Christian Grønnerup, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Kim Christian Grønnerup i alt 25 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

KDG Udlejning ApS ejer Vejlevej 68E, 8700 Horsens.

Den primære bygning blev bygget i 2006 på Vejlevej 68E, 8700 Horsens.

Prisen var 11,6 mio. kr., da Vejlevej 68E, 8700 Horsens senest blev handlet i 2015.

5,5 mio. kr. er vurdering på Vejlevej 68E, 8700 Horsens.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis