Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE717882ESR217-226120

Ved Havnen 6

3060 Espergærde
Helsingør Espergærde By, Egebæksvang, 7d (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1950

Areal

Bygningsareal93 m²
Erhvervsareal54 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Ved Havnen 6, 3060 Espergærde. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Ved Havnen 6, 3060 Espergærde ligger ejendommen. Den 14. juli 2008 fandt den seneste transaktion sted, da ESPERGÆRDE FISKEHUS ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 700.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 520.000 kr.

Fakta om Ved Havnen 6, 3060 Espergærde

Industriejendommen er placeret på Ved Havnen 6, 3060 Espergærde og består af én bygning på 93 m² udgjort af én erhvervsenhed.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommen anvendes primært til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.196 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 14. juli 2008, hvor værdiansættelsen var 700.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor ESPERGÆRDE FISKEHUS ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 7.526 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 520.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af ESPERGÆRDE FISKEHUS ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med administration af fast ejendom på kontraktbasis, mens Brian Kragh Mortensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,54 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Brian Kragh Mortensen, der agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Brian Kragh Mortensen i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ESPERGÆRDE FISKEHUS ApS ejer Ved Havnen 6, 3060 Espergærde.

Den primære bygning blev bygget i 1950 på Ved Havnen 6, 3060 Espergærde.

Prisen var 700.000 kr., da Ved Havnen 6, 3060 Espergærde senest blev handlet i 2008.

520.000 kr. er vurdering på Ved Havnen 6, 3060 Espergærde.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis