Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 267374
ESR: 259200944

Valdemarshaab 6A

4600 Køge
Køge Kommune: Køge Markjorder, 3k (Byzone)
Ejerlejlighed: Enhed til detailhandel
Satellitbillede af ejendommen på Valdemarshaab 6A, 4600 Køge

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Valdemarshaab 6A, 4600 Køge. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Valdemarshaab 6A, 4600 Køge findes ejendommen. Den seneste transaktion fandt sted den 29. september 2016, hvor Jerula Ejendomme ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 15 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 19,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,87 mio. kr.

Fakta om Valdemarshaab 6A, 4600 Køge

Enheden er beliggende på Valdemarshaab 6A, 4600 Køge.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af betonelementer, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Ejendommen anvendes hovedsageligt til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 60.463 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 29. september 2016, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 15 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Jerula Ejendomme ApS købte ejendommen af A/S AF 14/6 1995. Det giver en kvadratmeterpris på 5.000 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 19,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,87 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Jerula Ejendomme ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Jeppe Ruby Laursen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 20 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jeppe Ruby Laursen, der fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jeppe Ruby Laursen i alt tre ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Valdemarshaab 6A, 4600 Køge?

Jerula Ejendomme ApS ejer Valdemarshaab 6A, 4600 Køge.

Hvornår blev Valdemarshaab 6A, 4600 Køge opført?

Den primære bygning blev opført i 2008 på Valdemarshaab 6A, 4600 Køge.

Hvad er Valdemarshaab 6A, 4600 Køge værd?

Prisen var 15 mio. kr., da Valdemarshaab 6A, 4600 Køge senest blev handlet i 2016.

Hvad er Valdemarshaab 6A, 4600 Køge vurderet til?

19,3 mio. kr. er vurdering på Valdemarshaab 6A, 4600 Køge.

Foreløbig vurdering
19.300.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
Opførselsår
2008
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (1 enhed)
3.000 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?