kommunerne nedenfor.
Unovej 4
3390 HundestedFå alle oplysninger om Unovej 4, 3390 Hundested på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Unovej 4, 3390 Hundested ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 922 m² og blev konstrueret i 1976 på en 4.030 m² stor grund. Den 1. juli 2023 fandt den seneste handel sted, da VL HOLDING. HALSNÆS ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,47 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 765.700 kr.
Fakta om Unovej 4, 3390 Hundested
Villaen har et samlet bygningsareal á 922 m² og ligger placeret på Unovej 4, 3390 Hundested. Den primære bygning er opført i 1976 og befinder sig på en 4.030 m² stor grund. Ejendommen har 9 værelser og har et BBR-areal på 163 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 27.643 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 1. juli 2023, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 5,47 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor VL HOLDING. HALSNÆS ApS købte ejendommen af HALSNÆS SMEDEN A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 5.938 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 765.700 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af VL HOLDING. HALSNÆS ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Lars Christian Kühnau Frederiksen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 65,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Christian Kühnau Frederiksen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Lars Christian Kühnau Frederiksen i alt fem ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Unovej 4, 3390 Hundested?
VL HOLDING. HALSNÆS ApS ejer Unovej 4, 3390 Hundested.
Hvad er BBR-arealet på Unovej 4, 3390 Hundested?
Enhedens BBR-areal er 163 m² på Unovej 4, 3390 Hundested.
Hvornår blev Unovej 4, 3390 Hundested bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1976 på Unovej 4, 3390 Hundested.
Hvad er Unovej 4, 3390 Hundested værd?
Prisen var 5,47 mio. kr., da Unovej 4, 3390 Hundested senest blev handlet i 2023.
Hvad er Unovej 4, 3390 Hundested vurderet til?
2,75 mio. kr. er vurdering på Unovej 4, 3390 Hundested.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.