Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2378327ESR230-018322

Udsigtsbakken 29

3460 Birkerød
Rudersdal Bistrup By, Bistrup, 3ia (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1967
Bebyggelsesprocent23%

Areal

Grundareal865 m²
Bygningsareal104 m²
Beboelsesareal199 m²
Areal af kælder125 m²

Få alle informationer om Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød. I 1967 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 104 m² på en 865 m² stor grund. Den 11. juli 2018 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,95 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7,93 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,2 mio. kr.

Fakta om Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød

Villaen ligger på Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød og har et samlet bygningsareal på 104 m². Den primære bygning er bygget i 1967 og ligger på en 865 m² stor grund. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 199 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der udgør 0 m². Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 33.501 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 11. juli 2018, hvor værdiansættelsen på villaen var 5,95 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 29.899 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 7,93 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,2 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød.

Enhedens BBR-areal er 199 m² på Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød.

Den primære bygning blev bygget i 1967 på Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød.

Prisen var 5,95 mio. kr., da Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød senest blev handlet i 2018.

7,93 mio. kr. er vurdering på Udsigtsbakken 29, 3460 Birkerød.

Prøv gratis

Prøv gratis