Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2378325ESR230-018316

Udsigtsbakken 23

3460 Birkerød
Rudersdal Bistrup By, Bistrup, 3hæ (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1974
Bebyggelsesprocent21%

Areal

Grundareal966 m²
Bygningsareal124 m²
Beboelsesareal201 m²
Areal af udnyttet tagetage77 m²

Få alle oplysninger om Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød. I 1974 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 124 m² på en 966 m² stor grund. Den 17. oktober 1999 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,71 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7,11 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,06 mio. kr.

Fakta om Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød

Villaen er beliggende på Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød og har et samlet bygningsareal på 124 m². Hovedbygningen er bygget i 1974 og er beliggende på en 966 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 201 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 77 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 35.535 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 2,71 mio. kr. ved seneste tinglyste handel d. 17. oktober 1999. Det giver en kvadratmeterpris på 13.487 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 7,11 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,06 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød.

Enhedens BBR-areal er 201 m² på Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød.

Den primære bygning blev opført i 1974 på Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød.

Prisen var 2,71 mio. kr., da Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød senest blev handlet i 1999.

7,11 mio. kr. er vurdering på Udsigtsbakken 23, 3460 Birkerød.

Prøv gratis

Prøv gratis