Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE316216ESR621-246968

Udsigten 9, st

6000 Kolding
Kolding Kolding Markjorder 2.Afd., 162v (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1922

Areal

Beboelsesareal70 m²

Få alle informationer om Udsigten 9, st., 6000 Kolding på Resights. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Udsigten 9, st., 6000 Kolding. Den 3. marts 2022 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 950.000 kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 400.000 kr.

Fakta om Udsigten 9, st., 6000 Kolding

Ejerlejligheden er beliggende på Udsigten 9, st., 6000 Kolding. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 70 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.493 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 3. marts 2022, hvor værdiansættelsen på lejligheden var 950.000 kr. i en almindelig fri handel. En eller flere privatperson(er) købte lejligheden af KOLDING EJENDOMSINVEST A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 13.571 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 400.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Simpel Kredit Ejendomskreditselskab ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med andre kreditselskabers aktiviteter, mens Simpel Kredit A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Rasmus Bundgaard, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Simpel Kredit A/S i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Udsigten 9, st., 6000 Kolding.

Den primære bygning blev opført i 1922 på Udsigten 9, st., 6000 Kolding.

Prisen var 950.000 kr., da Udsigten 9, st., 6000 Kolding senest blev handlet i 2022.

1,04 mio. kr. er vurdering på Udsigten 9, st., 6000 Kolding.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis