Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100722862

Torvevej 44, 2 tv

2740 Skovlunde
Ballerup Skovlunde By, Skovlunde, 11ak (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2025

Areal

Beboelsesareal75 m²

Få alle oplysninger om Torvevej 44, 2. tv, 2740 Skovlunde på Resights. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Torvevej 44, 2. tv, 2740 Skovlunde. Den 19. august 2025 fandt den seneste handel sted, da TGP VIII Skovlunde 1 K/S erhvervede sig lejligheden i en interessesammenfald til en værdi á 430 mio. kr.

Fakta om Torvevej 44, 2. tv, 2740 Skovlunde

Ejerlejligheden er placeret på Torvevej 44, 2. tv, 2740 Skovlunde. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 75 m², hvoraf 66 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 4 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejlighedens primære anvendelse er til helårsbeboelse.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 19. august 2025, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 430 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor TGP VIII Skovlunde 1 K/S købte lejligheden af Skovlunde Invest ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 31.750 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af TGP VIII Skovlunde 1 K/S, der først og fremmest beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens TG Partners VIII Holding K/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt 168 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Komplementarselskabet TGP VIII Skovlunde ApS, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har TG Partners VIII Holding K/S i alt 1.210 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

TGP VIII Skovlunde 1 K/S ejer Torvevej 44, 2. tv, 2740 Skovlunde.

Den primære bygning blev bygget i 2025 på Torvevej 44, 2. tv, 2740 Skovlunde.

Prisen var 430 mio. kr., da Torvevej 44, 2. tv, 2740 Skovlunde senest blev handlet i 2025.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis