Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5169999ESR621-258854

Torning Møllevej 19

6070 Christiansfeld
Kolding Hvinderup, Tyrstrup, 96 (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1969
Bebyggelsesprocent3%

Areal

Grundareal6.395 m²
Bygningsareal148 m²
Beboelsesareal148 m²
Areal af kælder40 m²

Få alle oplysninger om Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld. Ejendommen har et bygningsareal á 148 m² og blev opført i 1969 på en 6.395 m² stor grund. Den 20. januar 2020 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 900.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,21 mio. kr., hvoraf grunden udgør 397.000 kr.

Fakta om Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld

Villaen har et samlet bygningsareal á 148 m² og ligger på Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld. Hovedbygningen er bygget i 1969 og ligger på en 6.395 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 148 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en kælder, der består af 40 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.908 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 20. januar 2020, hvor værdiansættelsen på villaen var 900.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 4.787 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,21 mio. kr., hvoraf grunden udgør 397.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld.

Enhedens BBR-areal er 148 m² på Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld.

Den primære bygning blev bygget i 1969 på Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld.

Prisen var 900.000 kr., da Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld senest blev handlet i 2020.

1,21 mio. kr. er vurdering på Torning Møllevej 19, Hvinderup, 6070 Christiansfeld.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis