Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100299616ESR740-037874

Thoruplund 21

8600 Silkeborg
Silkeborg Voel By, Voel, 2al (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2023
Bebyggelsesprocent26%

Areal

Grundareal543 m²
Bygningsareal141 m²
Beboelsesareal141 m²

Få alle informationer om Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 141 m² og blev konstrueret i 2023 på en 543 m² stor grund. Den 1. oktober 2023 fandt den seneste transaktion sted, da Living Concept House I ApS sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 20,5 mio. kr.

Fakta om Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg

Villaen har et samlet bygningsareal á 141 m² og ligger på Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg. Den primære bygning er opført i 2023 og er lokaliseret på en 543 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 141 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Hovedbygningen blev senest i 2023 tildelt et energimærke A2020. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 10.393 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2023, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 20,5 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Living Concept House I ApS købte ejendommen af K2 HUSET ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 17.164 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Living Concept House I ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Benny Christensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 30,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt otte ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Benny Christensen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Benny Christensen i alt 466 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Living Concept House I ApS ejer Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg.

Enhedens BBR-areal er 141 m² på Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg.

Den primære bygning blev bygget i 2023 på Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg.

Prisen var 20,5 mio. kr., da Thoruplund 21, Voel, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 2023.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis