Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 751659
ESR: 849070260

Svinkløvvej 593

9690 Fjerritslev
Jammerbugt Kommune: Hjortdal By, Hjortdal, 1p (Landzone)
Bygning på fremmed grund: Hotel, kro eller konferencecenter med overnatning
Satellitbillede af ejendommen på Svinkløvvej 593, 9690 Fjerritslev

Få alle oplysninger om Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev. Den 1. januar 2002 fandt den seneste transaktion sted, da Ejendomsselskabet Svinkløv Badehotel A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 7 mio. kr.

Fakta om Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev

Industriejendommen er beliggende på Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev og består af én bygning på 1.437 m² fordelt på én erhvervsenhed.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Der er desuden en udnyttet kælder på 735 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af træ, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Bygningen blev senest i 2021 tildelt et energimærke D, og ejendommens årlige energiforbrug er beregnet til kr. 28000. Den primære anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2002, hvor værdiansættelsen var 7 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ejendomsselskabet Svinkløv Badehotel A/S købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 4.871 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 20,8 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Ejendomsselskabet Svinkløv Badehotel A/S, der primært beskæftiger sig med drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, mens Fonden Svinkløv Erf er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 23,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Morten Jensen, der også fungerer som direktør.

Hvem ejer Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev?

Ejendomsselskabet Svinkløv Badehotel A/S ejer Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev.

Hvornår blev Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev opført?

Den primære bygning blev opført i 2019 på Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev.

Hvad er Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev værd?

Prisen var 7 mio. kr., da Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev senest blev handlet i 2002.

Hvad er Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev vurderet til?

20,8 mio. kr. er vurdering på Svinkløvvej 593, Svinkløv, 9690 Fjerritslev.

OFFENTLIG VÆRDI
20.800.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
D
Opførselsår
2019
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (1 bygning)
1.437 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (1 enhed)
2.172 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?