Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4057996ESR779-140454

Strøget 26

7860 Spøttrup
Skive Oddense By, Oddense, 6l (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1952
Bebyggelsesprocent51%

Areal

Grundareal387 m²
Bygningsareal72 m²
Beboelsesareal124 m²
Areal af udnyttet tagetage52 m²
Areal af kælder72 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup. I 1952 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 72 m² på en 387 m² stor grund. Den 6. september 1979 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 370.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 466.000 kr., hvoraf grunden udgør 88.000 kr.

Fakta om Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup

Villaen ligger placeret på Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup og har et samlet bygningsareal på 72 m². Hovedbygningen, der er opført i 1952, blev senest ombygget i 1976 og er lokaliseret på en 387 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 124 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt består af 124 m² (udnyttet tagetage 52 m², kælder 72 m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.632 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 6. september 1979, hvor værdiansættelsen var 370.000 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 1.887 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 466.000 kr., hvoraf grunden udgør 88.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup.

Enhedens BBR-areal er 124 m² på Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup.

Den primære bygning blev opført i 1952 på Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup.

Prisen var 370.000 kr., da Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup senest blev handlet i 1979.

466.000 kr. er vurdering på Strøget 26, Oddense, 7860 Spøttrup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis