Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 748082
ESR: 779020207

Strandvejen 6

7800 Skive
Skive Kommune: Krabbesholm, Skive Jorder, 2n (Byzone)
Bygning på fremmed grund: Bygning til lager
Satellitbillede af ejendommen på Strandvejen 6, 7800 Skive

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Strandvejen 6, 7800 Skive. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Strandvejen 6, 7800 Skive. Den 4. juni 2015 fandt den seneste handel sted, da MOLLERUP MØLLE A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 26,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 9,15 mio. kr.

Fakta om Strandvejen 6, 7800 Skive

Industriejendommen er beliggende på Strandvejen 6, 7800 Skive og består af syv bygninger med et samlet bygningsareal på 5.902 m² fordelt på syv erhvervsenheder.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære anvendelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 4. juni 2015, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 26,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor MOLLERUP MØLLE A/S købte ejendommen af HEDEGAARD A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 4.490 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 9,15 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af MOLLERUP MØLLE A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer, mens Holger Odgaard Pedersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 21 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 175 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jakob Hangaard Pedersen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Holger Odgaard Pedersen i alt 29 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Strandvejen 6, 7800 Skive?

MOLLERUP MØLLE A/S ejer Strandvejen 6, 7800 Skive.

Hvornår blev Strandvejen 6, 7800 Skive bygget?

Den primære bygning blev bygget i 1939 på Strandvejen 6, 7800 Skive.

Hvad er prisen på Strandvejen 6, 7800 Skive?

Prisen var 26,5 mio. kr., da Strandvejen 6, 7800 Skive senest blev handlet i 2015.

Hvad er Strandvejen 6, 7800 Skive vurderet til?

9,15 mio. kr. er vurdering på Strandvejen 6, 7800 Skive.

OFFENTLIG VÆRDI
9.150.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
Opførselsår
1939
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (7 bygninger)
5.902 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (7 enheder)
5.902 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?