kommunerne nedenfor.
Strandvejen 2B, 2
4600 KøgeVia Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge. Den 20. september 2015 fandt den seneste transaktion sted, da SPAR NORD BANK A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,85 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 84.900 kr.
Fakta om Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge
Enheden er placeret på Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.786 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 20. september 2015, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 6,85 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SPAR NORD BANK A/S købte ejendommen af SELANDIA INVESTMENT ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 18.664 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 84.900 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af SPAR NORD BANK A/S, der primært beskæftiger sig med andre pengeinstitutters aktiviteter, mens NYKREDIT A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 90,000 %-99,900 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt 3.484 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Søren Kviesgaard, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har NYKREDIT A/S i alt 3.573 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge?
SPAR NORD BANK A/S ejer Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge.
Hvornår blev Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge opført?
Den primære bygning blev bygget i 2006 på Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge.
Hvad er Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge's værdi?
Prisen var 6,85 mio. kr., da Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge senest blev handlet i 2015.
Hvad er Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge vurderet til?
1,65 mio. kr. er vurdering på Strandvejen 2B, st. 2, 4600 Køge.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.