Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8483155ESR269-081910

Strandhaven 8

2680 Solrød Strand
Solrød Jersie By, Jersie, 18ck (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2001
Bebyggelsesprocent24%

Areal

Grundareal788 m²
Bygningsareal188 m²
Beboelsesareal158 m²
Erhvervsareal30 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand. I 2001 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 188 m² på en 788 m² stor grund. Den 18. juli 2023 fandt den seneste transaktion sted, da Aurum Capital ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 859.700 kr.

Fakta om Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand

Villaen er placeret på Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand og har et samlet bygningsareal på 188 m². Bygningen, der er bygget i 2001, blev senest renoveret i 2008 og er lokaliseret på en 788 m² stor grund. Ejendommen har 8 værelser og har et BBR-areal på 158 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 14.462 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 18. juli 2023, hvor værdiansættelsen var 6,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Aurum Capital ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 36.170 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 859.700 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Aurum Capital ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Søren Knudsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt otte ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 53,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Knudsen, der også fungerer som administrerende direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Aurum Capital ApS ejer Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand.

Enhedens BBR-areal er 158 m² på Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand.

Den primære bygning blev bygget i 2001 på Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand.

Prisen var 6,8 mio. kr., da Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand senest blev handlet i 2023.

3,2 mio. kr. er vurdering på Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis