Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2108705ESR151-034438

Storfyrstinde Olgas Alle 10

2750 Ballerup
Ballerup Ballerup By, Ballerup, 6bc (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1971
Bebyggelsesprocent20%

Areal

Grundareal738 m²
Bygningsareal141 m²
Beboelsesareal141 m²

Få alle informationer om Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup på Resights. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup. I 1971 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 141 m² på en 738 m² stor grund. Den 1. maj 1994 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,05 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,15 mio. kr.

Fakta om Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup

Villaen er placeret på Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup og har et samlet bygningsareal á 141 m². Den primære bygning er opført i 1971 og er lokaliseret på en 738 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 141 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 31.623 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 1994, hvor værdiansættelsen var 1,05 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 7.046 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,15 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup.

Enhedens BBR-areal er 141 m² på Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup.

Den primære bygning blev opført i 1971 på Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup.

Prisen var 1,05 mio. kr., da Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup senest blev handlet i 1994.

3,31 mio. kr. er vurdering på Storfyrstinde Olgas Alle 10, 2750 Ballerup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis