Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3043581ESR479-200367

Stationsvej 59

5771 Stenstrup
Svendborg Stenstrup By, Stenstrup, 59d (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1948
Bebyggelsesprocent22%

Areal

Grundareal1.187 m²
Bygningsareal105 m²
Beboelsesareal181 m²
Areal af udnyttet tagetage76 m²
Areal af kælder64 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Stationsvej 59, 5771 Stenstrup. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Stationsvej 59, 5771 Stenstrup. Ejendommen har et bygningsareal på 105 m² og blev opført i 1948 på en 1.187 m² stor grund. Den 11. november 2025 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 243.000 kr.

Fakta om Stationsvej 59, 5771 Stenstrup

Villaen ligger på Stationsvej 59, 5771 Stenstrup og har et samlet bygningsareal på 105 m². Hovedbygningen er opført i 1948 og ligger på en 1.187 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 181 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt er 140 m² (udnyttet tagetage 76 m², kælder 64 m²). Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning fik senest i 2025 tildelt et energimærke D. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.662 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 11. november 2025, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 9.230 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 243.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Stationsvej 59, 5771 Stenstrup.

Enhedens BBR-areal er 181 m² på Stationsvej 59, 5771 Stenstrup.

Den primære bygning blev bygget i 1948 på Stationsvej 59, 5771 Stenstrup.

Prisen var 2,4 mio. kr., da Stationsvej 59, 5771 Stenstrup senest blev handlet i 2025.

2,15 mio. kr. er vurdering på Stationsvej 59, 5771 Stenstrup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis