Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4404295ESR607-100500

Stationsvej 46

7000 Fredericia
Fredericia Pjedsted By, Pjedsted, 20m (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1900
Bebyggelsesprocent13%

Areal

Grundareal3.887 m²
Bygningsareal415 m²
Beboelsesareal174 m²
Erhvervsareal319 m²
Areal af udnyttet tagetage78 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia. I 1900 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 415 m² på en 3.887 m² stor grund. Den 1. marts 2026 fandt den seneste transaktion sted, da Ejendomsselskabet Stationsvej 46 ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,7 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 347.500 kr.

Fakta om Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia

Villaen har et samlet bygningsareal på 415 m² og ligger på Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia. Hovedbygningen er opført i 1900 og befinder sig på en 3.887 m² stor grund. Ejendommen har 3 værelser og har et BBR-areal på 174 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 78 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.947 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. marts 2026, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,7 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor Ejendomsselskabet Stationsvej 46 ApS var køber og EL-GÅRDEN, FREDERICIA ApS sælger. Det giver en kvadratmeterpris på 3.281 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 347.500 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Ejendomsselskabet Stationsvej 46 ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Thomas Gregers Pedersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Gert Pedersen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Thomas Gregers Pedersen i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Ejendomsselskabet Stationsvej 46 ApS ejer Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia.

Enhedens BBR-areal er 174 m² på Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia.

Den primære bygning blev opført i 1900 på Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia.

Prisen var 1,7 mio. kr., da Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia senest blev handlet i 2026.

2 mio. kr. er vurdering på Stationsvej 46, Pjedsted, 7000 Fredericia.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis