kommunerne nedenfor.
Stationsmestervej 1
9200 Aalborg SVVed hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV. I 1935 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 2.022 m² på en 3.219 m² stor grund. Den 1. maj 1996 fandt den seneste handel sted, da P.G. VISION ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 22,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,64 mio. kr.
Fakta om Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV
Beboelsesejendommen er beliggende på Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 2.022 m² fordelt på 24 beboelsesenheder og en erhvervsenhed. Hovedbygningen, der er bygget i 1935, blev senest moderniseret i 1997 og er lokaliseret på en 3.219 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den primære bygning blev senest i 2017 tildelt et energimærke E. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 44.373 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Værdiansættelsen var 1 mio. kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 1. maj 1996. Det giver en kvadratmeterpris på 494 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 22,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,64 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af P.G. VISION ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Carl Bejlegaard Jensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 30,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Carl Bejlegaard Jensen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Carl Bejlegaard Jensen i alt syv ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV?
P.G. VISION ApS ejer Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV.
Hvor stor er Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV?
Ejendommens BBR-areal er 2.022 m² på Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV.
Hvornår blev Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1935 på Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV.
Hvad er Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV værd?
Prisen var 1 mio. kr., da Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV senest blev handlet i 1996.
Hvad er Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV vurderet til?
22,1 mio. kr. er vurdering på Stationsmestervej 1, 9200 Aalborg SV.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.