Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE258580ESR265-171060

Stationscentret 10, st

4000 Roskilde
Roskilde Roskilde Bygrunde, 861d (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1998

Areal

Erhvervsareal427 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde findes ejendommen. Den 26. marts 2020 fandt den seneste transaktion sted, da Corneo ejendomme ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 7,65 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 6,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,32 mio. kr.

Fakta om Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde

Enheden er placeret på Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Ejendommen anvendes hovedsageligt til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 75.736 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 7,65 mio. kr. i den seneste tinglyste handel d. 26. marts 2020. Det giver en kvadratmeterpris på 17.915 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 6,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,32 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Corneo ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Henrik Peter Mølvig er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 21 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Henrik Peter Mølvig, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Henrik Peter Mølvig i alt 20 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Corneo ejendomme ApS ejer Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde.

Den primære bygning blev bygget i 1998 på Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde.

Prisen var 7,65 mio. kr., da Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde senest blev handlet i 2020.

6,9 mio. kr. er vurdering på Stationscentret 10, st., 4000 Roskilde.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis