Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2308941ESR270-011173

Stængestykket 2

3230 Græsted
Gribskov Udsholt By, Blistrup, 11ah (Sommerhusområde) Sommerhus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1947
Bebyggelsesprocent9%

Areal

Grundareal1.160 m²
Bygningsareal67 m²
Beboelsesareal108 m²
Areal af udnyttet tagetage41 m²

Få alle informationer om Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted. I 1947 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 67 m² på en 1.160 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 16. august 2019, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,69 mio. kr.

Fakta om Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted

Fritidsejendommen ligger placeret på Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted og har et samlet bygningsareal á 67 m². Enheden er bygget i 1947 og befinder sig på en 1.160 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 108 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 41 m². Ser man på fritidsejendommens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, hverken badeværelse eller adgang til badeværelse og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af bindingsværk, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til fritidsformål (feriehus). I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 23.610 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 16. august 2019, hvor værdiansættelsen af fritidsejendommen var 1,4 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 12.986 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 3,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,69 mio. kr.

Ejerinfo

Fritidsejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted.

Enhedens BBR-areal er 108 m² på Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted.

Den primære bygning blev opført i 1947 på Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted.

Prisen var 1,4 mio. kr., da Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted senest blev handlet i 2019.

3,16 mio. kr. er vurdering på Stængestykket 2, Udsholt, 3230 Græsted.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis