Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er placeret på Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund. I 1800 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 175 m² på en 1.144 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 24. april 2026, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,18 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,5 mio. kr.
Fakta om Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund
Villaen har et samlet bygningsareal á 175 m² og ligger på Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund. Den primære bygning, der er opført i 1800, blev senest ombygget i 1975 og befinder sig på en 1.144 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 230 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 55 m². Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af letbetonsten, mens tagmaterialet består af stråtag. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 42.693 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 24. april 2026, hvor værdiansættelsen på villaen var 5 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 21.739 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 5,18 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,5 mio. kr.
Ejerinfo
Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.
Ofte stillede spørgsmål
En eller flere privat(e) ejer Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund.
Enhedens BBR-areal er 230 m² på Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund.
Den primære bygning blev bygget i 1800 på Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund.
Prisen var 5 mio. kr., da Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund senest blev handlet i 2026.
5,18 mio. kr. er vurdering på Sprøjtehusstræde 9, 2620 Albertslund.