Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2632473ESR461-372287

Spedsbjergvej 1

5491 Blommenslyst
Odense Troelse By, Ubberud, 10d (Landzone) Daginstitution
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1862
Bebyggelsesprocent30%

Areal

Grundareal4.086 m²
Bygningsareal693 m²
Erhvervsareal1.161 m²
Areal af udnyttet tagetage182 m²
Areal af kælder360 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst. Ejendommen har et bygningsareal på 693 m² og blev konstrueret i 1862 på den 4.086 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 25. februar 2021, hvor THIEL EJENDOMME ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 388.200 kr.

Fakta om Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst

Serviceejendommen er beliggende på Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 693 m² udgjort af to erhvervsenheder. Den primære bygning er bygget i 1862 og er lokaliseret på en 4.086 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set er 612 m² (udnyttet tagetage 182 m², kælder 360 m²). Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære benyttelse af ejendommen er til institutioner. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.428 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 25. februar 2021, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor THIEL EJENDOMME ApS købte ejendommen af Odense Kommune. Det giver en kvadratmeterpris på 1.214 kr. Serviceejendommen er af det offentlige vurderet til 7,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 388.200 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af THIEL EJENDOMME ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens Christian Thiel Gørtz er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til serviceejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt seks ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 23 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Christian Thiel Gørtz, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Christian Thiel Gørtz i alt 40 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

THIEL EJENDOMME ApS ejer Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst.

Ejendommens BBR-areal er 693 m² på Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst.

Den primære bygning blev opført i 1862 på Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst.

Prisen var 1,5 mio. kr., da Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst senest blev handlet i 2021.

7,45 mio. kr. er vurdering på Spedsbjergvej 1, Spedsbjerg, 5491 Blommenslyst.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis