kommunerne nedenfor.
Spættevej 2
8210 Aarhus VResights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Spættevej 2, 8210 Aarhus V. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Spættevej 2, 8210 Aarhus V. Ejendommen har et bygningsareal á 780 m² og blev opført i 1972 på den 3.467 m² store grund. Den 29. marts 2025 fandt den seneste handel sted, da REIT VI ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 8,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,16 mio. kr.
Fakta om Spættevej 2, 8210 Aarhus V
Serviceejendommen er beliggende på Spættevej 2, 8210 Aarhus V og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 780 m² udgjort af to erhvervsenheder. Hovedbygningen er bygget i 1972 og er beliggende på en 3.467 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Der er desuden en udnyttet kælder på 362 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Ejendommen anvendes hovedsageligt til institutioner. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 28.621 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 29. marts 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor REIT VI ApS købte ejendommen af ARBEJDERNES ANDELS BOLIGFORENING. Det giver en kvadratmeterpris på 7.005 kr. Serviceejendommen er af det offentlige vurderet til 8,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,16 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af REIT VI ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens REIT ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til serviceejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Søren Krarup, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har REIT ApS i alt syv ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Spættevej 2, 8210 Aarhus V?
REIT VI ApS ejer Spættevej 2, 8210 Aarhus V.
Hvad er BBR-arealet på Spættevej 2, 8210 Aarhus V?
Ejendommens BBR-areal er 780 m² på Spættevej 2, 8210 Aarhus V.
Hvornår blev Spættevej 2, 8210 Aarhus V bygget?
Den primære bygning blev opført i 1972 på Spættevej 2, 8210 Aarhus V.
Hvad er prisen på Spættevej 2, 8210 Aarhus V?
Prisen var 8 mio. kr., da Spættevej 2, 8210 Aarhus V senest blev handlet i 2025.
Hvad er Spættevej 2, 8210 Aarhus V vurderet til?
8,25 mio. kr. er vurdering på Spættevej 2, 8210 Aarhus V.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.