Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100577653ESR259-202428

Søndre Alle 2, 1

4600 Køge
Køge Sdr. Køge, Køge Jorder, 2r (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1918

Areal

Beboelsesareal134 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Søndre Alle 2, 1., 4600 Køge. Se lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Søndre Alle 2, 1., 4600 Køge. Den seneste handel fandt sted den 18. januar 2025, hvor ML Ejendomme Køge ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 7,5 mio. kr.

Fakta om Søndre Alle 2, 1., 4600 Køge

Ejerlejligheden ligger på Søndre Alle 2, 1., 4600 Køge. Lejligheden fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 134 m², mens det tinglyste areal udgør 158 m².

Egenskaber

Lejlighedens hovedbygning er bygget i ét plan. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 18. januar 2025, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 7,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ML Ejendomme Køge ApS købte lejligheden af LS Holding 2015 ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 55.970 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af ML Ejendomme Køge ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Michael Larsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 60,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 20 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 54,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Michael Larsen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Michael Larsen i alt 81 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ML Ejendomme Køge ApS ejer Søndre Alle 2, 1., 4600 Køge.

Den primære bygning blev bygget i 1918 på Søndre Alle 2, 1., 4600 Køge.

Prisen var 7,5 mio. kr., da Søndre Alle 2, 1., 4600 Køge senest blev handlet i 2025.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis