Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5361513ESR329-096319

Søndervang 2

4100 Ringsted
Ringsted Klosteret, Ringsted Jorder, 1aif (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1980
Bebyggelsesprocent19%

Areal

Grundareal4.922 m²
Bygningsareal787 m²
Erhvervsareal787 m²
Areal af kælder136 m²

Få alle oplysninger om Søndervang 2, 4100 Ringsted på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Søndervang 2, 4100 Ringsted. I 1980 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 787 m² på en 4.922 m² stor grund. Den 6. april 2025 fandt den seneste transaktion sted, da ALLOTRIA ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 8,6 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 984.400 kr.

Fakta om Søndervang 2, 4100 Ringsted

Industriejendommen er beliggende på Søndervang 2, 4100 Ringsted og består af to bygninger på 787 m² fordelt på et erhvervsenhed. Den primære bygning er bygget i 1980 og er lokaliseret på en 4.922 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der udgør 0 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Hovedbygningen blev senest i 2024 tildelt et energimærke C. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 24.354 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 6. april 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 8,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ALLOTRIA ApS købte ejendommen af MUNCH EJENDOMME RINGSTED ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 9.317 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 7,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 984.400 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af ALLOTRIA ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Anders Sørensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 17,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Anders Sørensen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Anders Sørensen i alt ni ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ALLOTRIA ApS ejer Søndervang 2, 4100 Ringsted.

Ejendommens BBR-areal er 787 m² på Søndervang 2, 4100 Ringsted.

Den primære bygning blev opført i 1980 på Søndervang 2, 4100 Ringsted.

Prisen var 8,6 mio. kr., da Søndervang 2, 4100 Ringsted senest blev handlet i 2025.

7,4 mio. kr. er vurdering på Søndervang 2, 4100 Ringsted.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis