Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2066834ESR157-181246

Soltoften 2

2820 Gentofte
Gentofte Bernstorff, 1asa (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1962
Bebyggelsesprocent29%

Areal

Grundareal869 m²
Bygningsareal164 m²
Beboelsesareal144 m²
Areal af kælder89 m²

Få alle informationer om Soltoften 2, 2820 Gentofte på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Soltoften 2, 2820 Gentofte. I 1962 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 164 m² på en 869 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 5. april 2016, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 11,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 7,86 mio. kr.

Fakta om Soltoften 2, 2820 Gentofte

Villaen har et samlet bygningsareal på 164 m² og ligger placeret på Soltoften 2, 2820 Gentofte. Den primære bygning er opført i 1962 og er beliggende på en 869 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 144 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der udgør 0 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 50.214 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 5. april 2016, hvor værdiansættelsen på villaen var 6,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 24.110 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 11,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 7,86 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Soltoften 2, 2820 Gentofte.

Enhedens BBR-areal er 144 m² på Soltoften 2, 2820 Gentofte.

Den primære bygning blev opført i 1962 på Soltoften 2, 2820 Gentofte.

Prisen var 6,1 mio. kr., da Soltoften 2, 2820 Gentofte senest blev handlet i 2016.

11,9 mio. kr. er vurdering på Soltoften 2, 2820 Gentofte.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis