Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100904768

Smørkildevej 2

3400 Hillerød
Hillerød Favrholm, Hillerød Jorder, 1lr (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1927
Bebyggelsesprocent2%

Areal

Grundareal107.776 m²
Bygningsareal1.607 m²
Beboelsesareal337 m²
Erhvervsareal1.396 m²
Areal af udnyttet tagetage126 m²
Areal af kælder18 m²

Få alle informationer om Smørkildevej 2, 3400 Hillerød på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Smørkildevej 2, 3400 Hillerød. Ejendommen har et bygningsareal på 1.607 m² og blev konstrueret i 1927 på en 107.776 m² stor grund. Den 24. januar 2025 fandt den seneste handel sted, da FUJIFILM Diosynth Biotechnologies Denmark ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 80,5 mio. kr.

Fakta om Smørkildevej 2, 3400 Hillerød

Villaen ligger på Smørkildevej 2, 3400 Hillerød og har et samlet bygningsareal på 1.607 m². Hovedbygningen er opført i 1927 og er lokaliseret på en 107.776 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 17 værelser og har et BBR-areal på 337 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set består af 144 m² (udnyttet tagetage 126 m², kælder 18 m²). Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 24. januar 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 80,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor FUJIFILM Diosynth Biotechnologies Denmark ApS købte ejendommen af Hillerød Kommune. Det giver en kvadratmeterpris på 42.316 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af FUJIFILM Diosynth Biotechnologies Denmark ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med fremstilling af farmaceutiske præparater, mens FUJIFILM Corporation er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 22,2 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Petersen, der også opererer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

FUJIFILM Diosynth Biotechnologies Denmark ApS ejer Smørkildevej 2, 3400 Hillerød.

Enhedens BBR-areal er 337 m² på Smørkildevej 2, 3400 Hillerød.

Den primære bygning blev opført i 1927 på Smørkildevej 2, 3400 Hillerød.

Prisen var 80,5 mio. kr., da Smørkildevej 2, 3400 Hillerød senest blev handlet i 2025.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis