Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5368902ESR330-024335

Smedegade 65

4200 Slagelse
Slagelse Slagelse Markjorder, 52ø (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1932
Bebyggelsesprocent45%

Areal

Grundareal1.128 m²
Bygningsareal472 m²
Erhvervsareal472 m²
Areal af kælder30 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Smedegade 65, 4200 Slagelse. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Smedegade 65, 4200 Slagelse kan du finde ejendommen. I 1932 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 472 m² på en 1.128 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 21. marts 2023, hvor Kok Amok ejendomme ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 169.200 kr.

Fakta om Smedegade 65, 4200 Slagelse

Industriejendommen er placeret på Smedegade 65, 4200 Slagelse og består af én bygning på 472 m² udgjort af én erhvervsenhed. Bygningen, der er opført i 1932, blev senest istandsat i 2024 og er beliggende på en 1.128 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Der er i øvrigt en udnyttet kælder på 30 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den primære benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.281 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 21. marts 2023, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Kok Amok ejendomme ApS købte ejendommen af EJENDOMSSELSKABET X ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 7.968 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 169.200 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Kok Amok ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Morten Enøe-Christiansen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 3,97 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Morten Enøe-Christiansen, der opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Morten Enøe-Christiansen i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Kok Amok ejendomme ApS ejer Smedegade 65, 4200 Slagelse.

Ejendommens BBR-areal er 472 m² på Smedegade 65, 4200 Slagelse.

Den primære bygning blev bygget i 1932 på Smedegade 65, 4200 Slagelse.

Prisen var 4 mio. kr., da Smedegade 65, 4200 Slagelse senest blev handlet i 2023.

1,8 mio. kr. er vurdering på Smedegade 65, 4200 Slagelse.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis