kommunerne nedenfor.
Skytten 22B
5700 SvendborgResights giver dig alle oplysninger om huset på Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg. Se husets seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Huset er lokaliseret på Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg. Huset har et bygningsareal á 87 m² og blev opført i 2022 på en 212 m² stor grund. Den 1. juni 2021 fandt den seneste transaktion sted, da Projekt Svendborg III ApS erhvervede sig huset i en interessesammenfald til en værdi á 2,1 mio. kr.
Fakta om Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg
Rækkehuset ligger på Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg og har et samlet bygningsareal på 87 m². Hovedbygningen er bygget i 2022 og ligger på en 212 m² stor grund. Huset har 3 værelser og har et BBR-areal på 87 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Husets hovedbygning er bygget i ét plan. I forhold til rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Hovedbygningen blev senest i 2021 tildelt et energimærke A2015. Den hovedsagelige benyttelse af huset er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.098 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juni 2021, hvor værdiansættelsen af huset var 2,1 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Projekt Svendborg III ApS købte huset af Thybo Ejendomsudvikling A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 1.353 kr.
Ejerinfo
Huset er officielt ejet af Projekt Svendborg III ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Koncenton Vækstbyer A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer huset igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til rækkehuset er der et led. Den officielle ejer har i alt 16 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 28,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Henrik Skovsby, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Koncenton Vækstbyer A/S i alt 244 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg?
Projekt Svendborg III ApS ejer Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg.
Hvad er BBR-arealet på Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg?
Enhedens BBR-areal er 87 m² på Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg.
Hvornår blev Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg opført?
Den primære bygning blev opført i 2022 på Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg.
Hvad er Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg's værdi?
Prisen var 2,1 mio. kr., da Skytten 22B, Egense, 5700 Svendborg senest blev handlet i 2021.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.