Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3339288ESR840-001406

Skørpingvej 94

9520 Skørping
Rebild Hellum By, Torup, 29 (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1932
Bebyggelsesprocent34%

Areal

Grundareal485 m²
Bygningsareal108 m²
Beboelsesareal163 m²
Areal af udnyttet tagetage55 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping. I 1932 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 108 m² på en 485 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 8. september 2010, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 525.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 766.000 kr., hvoraf grunden udgør 178.000 kr.

Fakta om Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping

Villaen har et samlet bygningsareal på 108 m² og ligger placeret på Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping. Hovedbygningen er opført i 1932 og ligger på en 485 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 163 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 55 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.549 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 8. september 2010, hvor værdiansættelsen på villaen var 525.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 3.220 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 766.000 kr., hvoraf grunden udgør 178.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping.

Enhedens BBR-areal er 163 m² på Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping.

Den primære bygning blev opført i 1932 på Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping.

Prisen var 525.000 kr., da Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping senest blev handlet i 2010.

766.000 kr. er vurdering på Skørpingvej 94, Hellum, 9520 Skørping.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis