Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE7719900ESR621-259945

Skolevej 10

6070 Christiansfeld
Kolding Tyrstrup Ejerlav, Tyrstrup, 178 (Byzone) Forsamlingshus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1954
Bebyggelsesprocent30%

Areal

Grundareal1.665 m²
Bygningsareal470 m²
Erhvervsareal496 m²
Areal af udnyttet tagetage26 m²
Areal af kælder202 m²

Få alle informationer om Skolevej 10, 6070 Christiansfeld på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Skolevej 10, 6070 Christiansfeld. Ejendommen har et bygningsareal på 470 m² og blev konstrueret i 1954 på den 1.665 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 1. december 1993, hvor Kolding Kommune sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 550.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,55 mio. kr., hvoraf grunden udgør 333.000 kr.

Fakta om Skolevej 10, 6070 Christiansfeld

Kulturejendommen er beliggende på Skolevej 10, 6070 Christiansfeld og består af én bygning på 470 m² udgjort af én erhvervsenhed. Bygningen, der er bygget i 1954, blev senest ombygget i 1994 og ligger på en 1.665 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der i alt består af 698 m² (udnyttet tagetage 26 m², kælder 202 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Bygningen fik senest i 2023 tildelt et energimærke D, og ejendommens årlige energiforbrug er beregnet til kr. 113100. Den primære anvendelse af ejendommen er til kulturelle formål. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. december 1993, hvor prisen var 550.000 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 1.108 kr. Kulturejendommen er af det offentlige vurderet til 1,55 mio. kr., hvoraf grunden udgør 333.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er ejet af Kolding Kommune, der først og fremmest beskæftiger sig med generelle offentlige forvaltningsaktiviteter.

Ofte stillede spørgsmål

Kolding Kommune ejer Skolevej 10, 6070 Christiansfeld.

Ejendommens BBR-areal er 470 m² på Skolevej 10, 6070 Christiansfeld.

Den primære bygning blev opført i 1954 på Skolevej 10, 6070 Christiansfeld.

Prisen var 550.000 kr., da Skolevej 10, 6070 Christiansfeld senest blev handlet i 1993.

1,55 mio. kr. er vurdering på Skolevej 10, 6070 Christiansfeld.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis