Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE310361ESR561-243913

Skolegade 91, 1 tv

6700 Esbjerg
Esbjerg Esbjerg Bygrunde, 734c (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1911

Areal

Beboelsesareal63 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg. Den seneste transaktion fandt sted den 30. januar 2014, hvor PETUR OVI.FRIDI ELLINGSGAARD HOLDING ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 625.000 kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,07 mio. kr., hvoraf grunden udgør 404.000 kr.

Fakta om Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg

Ejerlejligheden ligger på Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 63 m², hvoraf 54 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 4 etager. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.104 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 30. januar 2014, hvor værdiansættelsen var 625.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor PETUR OVI.FRIDI ELLINGSGAARD HOLDING ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 9.920 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,07 mio. kr., hvoraf grunden udgør 404.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af PETUR OVI.FRIDI ELLINGSGAARD HOLDING ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Petur Ovi Fridi Ellingsgaard er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 4,27 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Petur Ovi Fridi Ellingsgaard, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Petur Ovi Fridi Ellingsgaard i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

PETUR OVI.FRIDI ELLINGSGAARD HOLDING ApS ejer Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg.

Den primære bygning blev opført i 1911 på Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg.

Prisen var 625.000 kr., da Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg senest blev handlet i 2014.

1,07 mio. kr. er vurdering på Skolegade 91, 1. tv, 6700 Esbjerg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis