Få alle oplysninger om Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg på Resights. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden ligger på Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg. Den 1. november 2007 fandt den seneste handel sted, da E. SÆTHER HOLDING A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,14 mio. kr.
Fakta om Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg
Ejerlejligheden ligger på Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg. Lejligheden fordeler sig på 1 værelse og har et BBR-areal på 61 m², hvoraf 55 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.760 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. november 2007, hvor værdiansættelsen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor E. SÆTHER HOLDING A/S købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 40.983 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,14 mio. kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af E. SÆTHER HOLDING A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Søren Tyge Sørensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 25,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 177 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Tyge Sørensen, der fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Søren Tyge Sørensen i alt 14 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
E. SÆTHER HOLDING A/S ejer Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg.
Den primære bygning blev bygget i 1886 på Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg.
Prisen var 2,5 mio. kr., da Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg senest blev handlet i 2007.
2 mio. kr. er vurdering på Skodsborg Strandvej 227, st. 2, 2942 Skodsborg.