Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5199183ESR575-087505

Skodborg Møllegade 14

6630 Rødding
Vejen Skodborg Ejerlav, Skodborg, 614 (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1952
Bebyggelsesprocent14%

Areal

Grundareal1.117 m²
Bygningsareal132 m²
Beboelsesareal143 m²
Areal af udnyttet tagetage22 m²
Areal af kælder10 m²

Få alle oplysninger om Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding. I 1952 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 132 m² på en 1.117 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. januar 2000, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 331.500 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 936.000 kr., hvoraf grunden udgør 236.000 kr.

Fakta om Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding

Villaen ligger placeret på Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding og har et samlet bygningsareal på 132 m². Hovedbygningen, der er bygget i 1952, blev senest moderniseret i 2001 og er lokaliseret på en 1.117 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 143 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt består af 54 m² (udnyttet tagetage 22 m², kælder ti m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.995 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2000, hvor værdiansættelsen var 331.500 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 2.125 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 936.000 kr., hvoraf grunden udgør 236.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding.

Enhedens BBR-areal er 143 m² på Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding.

Den primære bygning blev opført i 1952 på Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding.

Prisen var 331.500 kr., da Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding senest blev handlet i 2000.

936.000 kr. er vurdering på Skodborg Møllegade 14, 6630 Rødding.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis