Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE736338ESR561-035105

Skippergade 1

6700 Esbjerg
Esbjerg Esbjerg Bygrunde, 1289 (Byzone) Kontor, handel og lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1964

Areal

Bygningsareal490 m²
Erhvervsareal655 m²

Få alle informationer om Skippergade 1, 6700 Esbjerg på Resights. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Skippergade 1, 6700 Esbjerg. Den 16. september 2024 fandt den seneste transaktion sted, da E Electric Real Estate ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 770.000 kr.

Fakta om Skippergade 1, 6700 Esbjerg

Industriejendommen er beliggende på Skippergade 1, 6700 Esbjerg og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 490 m² fordelt på tre erhvervsenheder.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Hovedbygningen fik senest i 2024 tildelt et energimærke C. Ejendommen anvendes hovedsageligt til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 2,5 mio. kr. ved seneste tinglyste handel d. 16. september 2024. Det giver en kvadratmeterpris på 5.102 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 770.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af E Electric Real Estate ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Søren Frandsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 2,53 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Frandsen, der agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Søren Frandsen i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

E Electric Real Estate ApS ejer Skippergade 1, 6700 Esbjerg.

Den primære bygning blev opført i 1964 på Skippergade 1, 6700 Esbjerg.

Prisen var 2,5 mio. kr., da Skippergade 1, 6700 Esbjerg senest blev handlet i 2024.

770.000 kr. er vurdering på Skippergade 1, 6700 Esbjerg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis