Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9473943ESR746-010331

Skanderborgvej 50

8680 Ry
Skanderborg Siim By, Dover, 4bf (Byzone) Grundskole
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1939
Bebyggelsesprocent58%

Areal

Grundareal25.579 m²
Bygningsareal11.769 m²
Erhvervsareal14.726 m²
Areal af udnyttet tagetage101 m²
Areal af kælder2.856 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Skanderborgvej 50, 8680 Ry. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Skanderborgvej 50, 8680 Ry ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 11.769 m² og blev konstrueret i 1939 på den 25.579 m² store grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 72 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6,84 mio. kr.

Fakta om Skanderborgvej 50, 8680 Ry

Undervisningsejendommen er beliggende på Skanderborgvej 50, 8680 Ry og består af 18 bygninger med et samlet bygningsareal på 11.769 m² udgjort af 14 erhvervsenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1939, blev senest moderniseret i 2003 og er lokaliseret på en 25.579 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt består af 3.177 m² (udnyttet tagetage 101 m², kælder 2.856 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen blev senest i 2019 tildelt et energimærke C. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til undervisningsformål. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Undervisningsejendommen er af det offentlige vurderet til 72 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6,84 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er ejet af Skanderborg kommune, der primært beskæftiger sig med generelle offentlige forvaltningsaktiviteter.

Ofte stillede spørgsmål

Skanderborg kommune ejer Skanderborgvej 50, 8680 Ry.

Ejendommens BBR-areal er 11.769 m² på Skanderborgvej 50, 8680 Ry.

Den primære bygning blev opført i 1939 på Skanderborgvej 50, 8680 Ry.

72 mio. kr. er vurdering på Skanderborgvej 50, 8680 Ry.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis