kommunerne nedenfor.
Sjællandsvej 2
5400 BogenseResights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Sjællandsvej 2, 5400 Bogense. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Sjællandsvej 2, 5400 Bogense ligger ejendommen. I 1981 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 251 m² på en 2.084 m² stor grund. Den 10. juli 2015 fandt den seneste handel sted, da NORDFYNS ERHVERVSSELSKAB A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,16 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 201.800 kr.
Fakta om Sjællandsvej 2, 5400 Bogense
Industriejendommen er placeret på Sjællandsvej 2, 5400 Bogense og består af to bygninger på 251 m² fordelt på et erhvervsenhed. Den primære bygning, der er opført i 1981, blev senest istandsat i 2015 og ligger på en 2.084 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af "andet materiale" mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære anvendelse af ejendommen er til transport. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 6.050 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 10. juli 2015, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,16 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor NORDFYNS ERHVERVSSELSKAB A/S købte ejendommen af ARCOREX ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 4.641 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 201.800 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af NORDFYNS ERHVERVSSELSKAB A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med anden teknisk rådgivning, mens AKTIESELSKABET NORDFYNS BANK er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 20,000 %-25,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,44 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Per Maegaard Jensen, der opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har AKTIESELSKABET NORDFYNS BANK i alt ni ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Sjællandsvej 2, 5400 Bogense?
NORDFYNS ERHVERVSSELSKAB A/S ejer Sjællandsvej 2, 5400 Bogense.
Hvor stor er Sjællandsvej 2, 5400 Bogense?
Ejendommens BBR-areal er 251 m² på Sjællandsvej 2, 5400 Bogense.
Hvornår blev Sjællandsvej 2, 5400 Bogense bygget?
Den primære bygning blev opført i 1981 på Sjællandsvej 2, 5400 Bogense.
Hvad er Sjællandsvej 2, 5400 Bogense værd?
Prisen var 1,16 mio. kr., da Sjællandsvej 2, 5400 Bogense senest blev handlet i 2015.
Hvad er Sjællandsvej 2, 5400 Bogense vurderet til?
1,1 mio. kr. er vurdering på Sjællandsvej 2, 5400 Bogense.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.