kommunerne nedenfor.
Silovej 3
6093 SjølundFå alle oplysninger om Silovej 3, 6093 Sjølund på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er placeret på Silovej 3, 6093 Sjølund. Ejendommen har et bygningsareal á 68 m² og blev opført i 1954 på en 509 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 8. maj 2023, hvor Sjølund Svejse- og VVS-Service ApS sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 1,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 764.000 kr., hvoraf grunden udgør 305.000 kr.
Fakta om Silovej 3, 6093 Sjølund
Villaen ligger på Silovej 3, 6093 Sjølund og har et samlet bygningsareal på 68 m². Den primære bygning er bygget i 1954 og er beliggende på en 509 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 101 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 33 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af letbetonsten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning blev senest i 2019 tildelt et energimærke E. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.573 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 8. maj 2023, hvor værdiansættelsen var 1,1 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Sjølund Svejse- og VVS-Service ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 10.891 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 764.000 kr., hvoraf grunden udgør 305.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Sjølund Svejse- og VVS-Service ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med installation af vvs-, varme- og klimaanlæg, mens Per Drachmann Otzen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 100,000 %-100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,35 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Per Drachmann Otzen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Per Drachmann Otzen i alt tre ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Silovej 3, 6093 Sjølund?
Sjølund Svejse- og VVS-Service ApS ejer Silovej 3, 6093 Sjølund.
Hvad er BBR-arealet på Silovej 3, 6093 Sjølund?
Enhedens BBR-areal er 101 m² på Silovej 3, 6093 Sjølund.
Hvornår blev Silovej 3, 6093 Sjølund bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1954 på Silovej 3, 6093 Sjølund.
Hvad er prisen på Silovej 3, 6093 Sjølund?
Prisen var 1,1 mio. kr., da Silovej 3, 6093 Sjølund senest blev handlet i 2023.
Hvad er Silovej 3, 6093 Sjølund vurderet til?
764.000 kr. er vurdering på Silovej 3, 6093 Sjølund.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.