Få alle oplysninger om Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 98 m² og blev konstrueret i 1900 på en 469 m² stor grund. Den 3. februar 2026 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,67 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,47 mio. kr., hvoraf grunden udgør 539.000 kr.
Fakta om Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg
Villaen ligger på Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg og har et samlet bygningsareal á 98 m². Hovedbygningen, der er bygget i 1900, blev senest renoveret i 2005 og er beliggende på en 469 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 161 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der udgør 63 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Den primære bygning blev senest i 2025 tildelt et energimærke C. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.744 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 3. februar 2026, hvor værdiansættelsen på ejendommen var 1,67 mio. kr. i en almindelig fri handel. En eller flere privatperson(er) købte ejendommen af BKL HOLDING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 10.403 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,47 mio. kr., hvoraf grunden udgør 539.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af BKL HOLDING ApS, der primært beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Bernt Krogsgaard Larsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,36 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bernt Krogsgaard Larsen, der fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Bernt Krogsgaard Larsen i alt to ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
En eller flere privat(e) ejer Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg.
Enhedens BBR-areal er 161 m² på Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg.
Den primære bygning blev bygget i 1900 på Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg.
Prisen var 1,67 mio. kr., da Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 2026.
1,47 mio. kr. er vurdering på Sejlingvej 25, 8600 Silkeborg.