Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE273329ESR330-027495

Sdr.Stationsvej 14B, st th

4200 Slagelse
Slagelse Slagelse Bygrunde, 460b (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1900

Areal

Beboelsesareal80 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse. Den 20. maj 2021 fandt den seneste handel sted, da Korndrup Invest ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 750.000 kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 553.000 kr.

Fakta om Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse

Ejerlejligheden er beliggende på Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 80 m², mens det tinglyste areal udgør 79 m².

Egenskaber

Lejlighedens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.406 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 20. maj 2021, hvor værdiansættelsen var 750.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor Korndrup Invest ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 9.375 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 553.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Korndrup Invest ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Kenneth Damgård Korndrup er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 3,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kenneth Damgård Korndrup, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Kenneth Damgård Korndrup i alt syv ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Korndrup Invest ApS ejer Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse.

Den primære bygning blev bygget i 1900 på Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse.

Prisen var 750.000 kr., da Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse senest blev handlet i 2021.

1,01 mio. kr. er vurdering på Sdr.Stationsvej 14B, st. th, 4200 Slagelse.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis