Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE725420ESR400-154910

Sdr Hammer 218

3730 Nexø
Bornholm Nexø Bygrunde, 396ap (Byzone) Lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1985

Areal

Bygningsareal261 m²
Erhvervsareal261 m²

Få alle oplysninger om Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø på Resights. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø. Den 1. januar 2013 fandt den seneste transaktion sted, da ØSTBORNHOLMS BÅDEBYGGERI ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,15 mio. kr.

Fakta om Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø

Industriejendommen er beliggende på Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø og består af én bygning på 261 m² udgjort af én erhvervsenhed.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af metal, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2013, hvor værdiansættelsen var 3,15 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ØSTBORNHOLMS BÅDEBYGGERI ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 4.519 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 190.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af ØSTBORNHOLMS BÅDEBYGGERI ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både, mens Tommy Birger Regnarsson er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 120.124 kr. Firmaets primære kontaktperson er Tommy Birger Regnarsson, der også opererer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Tommy Birger Regnarsson i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ØSTBORNHOLMS BÅDEBYGGERI ApS ejer Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø.

Den primære bygning blev bygget i 1985 på Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø.

Prisen var 3,15 mio. kr., da Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø senest blev handlet i 2013.

190.000 kr. er vurdering på Sdr Hammer 218, Nexø, 3730 Nexø.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis