Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE234170ESR169-114358

Saven C 4, 3 4

2630 Taastrup
Høje-Taastrup Høje-Taastrup By, Høje-Taastrup, 6av (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1974

Areal

Beboelsesareal35 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup. Den seneste transaktion fandt sted den 1. november 2017, hvor EJENDOMSSELSKABET CAMILLA ApS sikrede sig lejligheden via "anden overdragelse" til en værdi á 2,88 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 733.000 kr., hvoraf grunden udgør 532.000 kr.

Fakta om Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup

Ejerlejligheden er placeret på Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup. Lejligheden fordeler sig på 1 værelse og har et BBR-areal på 35 m², mens det tinglyste areal udgør 39 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 4 plan. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den primære anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.662 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. november 2017, hvor værdiansættelsen var 2,88 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor EJENDOMSSELSKABET CAMILLA ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 14.122 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 733.000 kr., hvoraf grunden udgør 532.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET CAMILLA ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Dan Janum er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt seks ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 10,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Dan Janum, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Dan Janum i alt syv ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

EJENDOMSSELSKABET CAMILLA ApS ejer Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup.

Den primære bygning blev bygget i 1974 på Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup.

Prisen var 2,88 mio. kr., da Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup senest blev handlet i 2017.

733.000 kr. er vurdering på Saven C 4, 3. 4, Høje Taastrup, 2630 Taastrup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis