Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE7077958ESR607-090548

Sanddal Bakke 3

7000 Fredericia
Fredericia Erritsø By, Erritsø, 4cn (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1954
Bebyggelsesprocent7%

Areal

Grundareal3.319 m²
Bygningsareal163 m²
Beboelsesareal193 m²
Areal af kælder184 m²

Få alle informationer om Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia på Resights. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 163 m² og blev opført i 1954 på en 3.319 m² stor grund. Den 8. marts 2018 fandt den seneste transaktion sted, da Frederiksodde ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,11 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2 mio. kr.

Fakta om Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia

Villaen ligger på Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia og har et samlet bygningsareal á 163 m². Hovedbygningen er bygget i 1954 og befinder sig på en 3.319 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 193 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en kælder, der er 184 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 10.795 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 8. marts 2018, hvor værdiansættelsen var 1,11 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor Frederiksodde ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 4.808 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Frederiksodde ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Christian Rex Lindskov Viuff er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt 94 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 148 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jørgen Palle Viuff, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Christian Rex Lindskov Viuff i alt 99 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Frederiksodde ApS ejer Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia.

Enhedens BBR-areal er 193 m² på Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia.

Den primære bygning blev bygget i 1954 på Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia.

Prisen var 1,11 mio. kr., da Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia senest blev handlet i 2018.

2,31 mio. kr. er vurdering på Sanddal Bakke 3, Sanddal, 7000 Fredericia.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis